Zlínské
Zelenenoviny.cz

Kozí farma Vizovice – netradiční kozí zmrzlina

7.6.2022 | Kozí farma Vizovice

Kozí farma Vizovice se nachází ve Zlínském kraji. Tento projekt vznikl v roce 2013, kdy si Martin a Monika pořídili kozu Lízu a o pár dní později přibyla další. V současné době chov čítá 100 dospělých koz. Jejich prodejní sortiment zahrnuje syrové mléko, kysané mléčné výrobky, sýry a tvaroh, kozí klobásy, párky a salámy. V roce 2016 se rozhodli rozšířit sortiment o netradiční kozí zmrzlinu, a tak vznikla černá kozí zmrzlina Fénix (vanilková s aktivním uhlím). 


Naše farma se nachází na úpatí Vizovických vrchů cca 300m za restaurací Valašský šenk. Zabýváme se chovem různých plemen dojných koz. Aktuálně máme v našem chovu přes 100 ks dospělých koz. Ve vlastní registrované mlékárně pro Vás vyrábíme kozí sýry, jogurty, kefíry, zmrzlinu z kozího mléka a ostatní kozí výrobky. Prodáváme také kozí kolostrum a několikrát ročně i uzeniny z kozího masa (klobásy, párky, salámy), 

 

Vše co vyrábíme projde několikrát našima rukama, proto nečekejte strojově přesné tvary, dokonale nalepené etikety, stejnou gramáž u sýrů atd. Nejsme bio ani eko, ale víme čím krmíme a v jakém prostředí kozy paseme. Máme otužilá zvířata zvyklá na celoroční pobyt venku v naprosto přirozeném prostředí, které jim příroda připravila. Nejsme anonymní výrobci a zpracovatelé mléka, nic neskrýváme. Chováme pouze kozy, jiné než kozí mléko u nás nenajdete. Nemáme krávy, které by nás živily v zimě, když se kozy nedojí, a vy jste tak byli na pochybách jestli výrobky, které u nás najdete jsou opravdu jen z kozího mléka. Nebereme dotace na pozemky a taky nemáme jiný business, který by to vše dotoval :-)

 

Původně jsme přemýšleli, jakým způsobem efektivně zpracovat naše kozí mléko v období, kdy je o něj nižší zájem.

Potom nás napadla myšlenka nabídnout naši kozí zmrzlinu návštěvníkům metalového festivalu Masters of Rock, který se každoročně koná ve Vizovicích, ale nechtěli jsme jen tak ledajakou, musela být něčím zajímavá, aby do ní šli i tvrdí metalisti, a tak vznikla v roce 2016 naše černá kozí zmrzlina Fénix ( vanilková s aktivním uhlím ), která se hned stala hitem a děláme ji stále. Dokonce jsme byli první v ČR, kdo s takovou zmrzlinou začal :-)

Teď už vyrábíme z našeho vlastního kozího mléka spoustu dalších druhů, jako třeba jahodovou, čokoládovou, melounovou, karamelovou, třešňovou, borůvkovou, kávovou, vanilkovou, žvýkačkovou, švestkovou se slivovicí, ze syrovátky grep, kiwi, mango, granátové jablko a další, občas velmi neobvyklé druhy :-)

Podařilo se nám časem získat i pár ocenění jako nejlepší vanilkovou zmrzlinu Prague Ice Cream festivalu, stříbrného zmrzlináře  Ice cream festivalu nebo Perlu Zlínska za třešňovou zmrzlinu.

K výrobě zmrzliny, která probíhá u nás na farmě, používáme pouze vlastní kozí mléko od našich koziček, které zpracováváme v naší mini mlékárně a kvalitní italské pasty. Vůbec se tím netajíme, nejsme totiž zmrzlináři. Ona totiž práce kolem 100 koz, 2x denně dojení, krmení, výroba ostatních výrobků a další asi milion činností cosi času zabere :-)

Zmrzlina je bezlepková, mléko není nijak upravováno, pouze šetrně pasterováno. Zmrlina není vhodná pro vegany. Zrmzlinu u nás můžete koupit do kornoutku na lízačku, v kelímku 250ml s sebou nebo rovnou ve 2,5L, příp. na objednávku v 5L balení.

Aktuální nabídka zmrzlin se průběžně mění, ale ve stálé nabídce máme vždy minimálně 6 - 10 druhů.


Redakčně upraveno.

Zdroj: Kozí farma Vizovice

Zdroj fota: Kozí farma Vizovice

Více informací najdete v rubrikách:Reklama

Co se dělá pro životní prostředí:

Reklama: