Zlínské
Zelenenoviny.cz

ZŠ Valašské Klobouky má novou vzdělávací zahradu

12.10.2021 | Valašské Klobouky

Základní škola Valašské Klobouky má od léta novou vzdělávací zahradu. Starý skleník byl zrekonstruován, děti se naučí hospodařit s vodou a odpady, zahradu doplnil smyslový chodníček a pobytové plochy s pergolou. Na zahradě nechybí ani okrasné a ovocné keře s plody.


Ekologické principy péče o rostliny i živočichy v dětech podnítí řada vzdělávacích prvků, k aktivnímu zapojení namotivuje příjemné pracovní prostředí a prožitek z venkovní výuky i odpočinku podpoří smyslové chodníčky nebo pobytové plochy s pergolou.

Výuka pracovních činností, prvouky, přírodovědy a pěstitelských prací bude mít na Základní škole Valašské Klobouky zcela nový rozměr. Díky rekonstrukci, která začala na jaře a byla dokončena v létě, se dosavadní areál se skleníkem proměnil v rozmanitou přírodní zahradu. Ekologické principy péče o rostliny i živočichy v dětech podnítí řada vzdělávacích prvků, k aktivnímu zapojení namotivuje příjemné pracovní prostředí a prožitek z venkovní výuky i odpočinku podpoří smyslové chodníčky nebo pobytové plochy s pergolou. Celkové náklady tohoto projektu činily 552 tisíc korun, z toho 438 tisíc dotoval Státní fond životního prostředí.

 

„Valašskokloboucká základní škola neustále inovuje a rozvíjí podmínky pro výuku svých žáků, za což jí patří poděkování. Ze školní zahrady se teď stala úžasná pozorovatelna přírody a jejích proměn v průběhu celého roku. Radost z ní budou mít nejen děti a pedagogové, ale jistě také rodiče a prarodiče, kteří prostředí navštíví při akcích jednotlivých tříd, školní družiny či školního klubu. Přeji žákům, aby se jim tu dobře tvořilo, učilo a pracovalo, a vyučujícím, aby byly jejich třídy v tomto novém zázemí motivované a spokojené,“ uvedla Eliška Olšáková, starostka města Valašské Klobouky. Ostatně, samotní žáci se už ochotně zapojili i do přípravných prací a vyrobili například budky, krmítka pro ptáky a jiné. 

 

„Rekonstruovaná část zahrady byla navržena především jako pěstitelská zahrada, která má přivést děti k lepšímu poznání přírody a přírodních procesů, ale také k aktuálnímu tématu hospodaření s vodou a odpady a k udržitelnému zacházení s přírodními zdroji,“ popsala smysl projektu ředitelka školy. Ivana Sedláková. „Školní zahrada byla nově vybavena pergolou, zahradním nábytkem, ohništěm, interaktivními panely a dalšími prvky. V prostoru byly vysázeny nové stromy, okrasné i ovocné keře a také četné bylinky, které budou vyžadovat pravidelnou péči žáků. Odměnou jim za to budou plody malin, ostružin a další zdravé ovocné pochoutky,“ dodala.

 

Tento projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí. www.mzp.cz www.sfzp.cz.

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: Valašské Klobouky

Zdroj fota: web Valašské Klobouky

Více informací najdete v rubrikách:Reklama

Co se dělá pro životní prostředí:

Reklama: