Zlínské
Zelenenoviny.cz

Vsetínem jezdí ekologické autobusy

10.2.2021 | Zlín

Ekologičtější doprava ve městech se stává více oblíbenou. Vsetín se také rozhodl pro ekologickou variantu svého vozového parku a od roku 2021 využívá autobusy poháněné zemním plynem.

 


Obyvatelé i návštěvníci Vsetína od začátku roku 2021 mají v provozu kompletně nový vozový park a podstatně ekologičtější provoz místní městské hromadné dopravy.

Nové vozy slavnostně pokřtili a první jízdu absolvovali představitelé radnice a ČSAD Vsetín.

Vozidla jsou nízkopodlažní po celé své vnitřní ploše, umožňují tedy pohodlný nástup i výstup všemi dveřmi především starším lidem nebo maminkám s kočárky. U prostředních dveří mají navíc mechanickou plošinu pro nástup  cestujících na vozíčku. Jsou vybaveny vnitřním i vnějším elektronickým vizuálním a akustickým systémem pro informování cestujících včetně nevidomých a slabozrakých, kteří si pomocí speciálních ovladačů budou moci vyžádat ohlášení informací o lince ještě před nastoupením, kde se autobus zrovna pohybuje, aktuální čas apod. Moderní odbavovací systém umí přijímat kromě hotovosti i čipové karty, bankovní karty nebo QR kódy.

Ve městě jsou nové vozy nepřehlédnutelné, jejich vnější vzhled každého zaujme. Jsou totiž vybarveny valašskými motivy, které jsou inspirovány valašskými písničkami v celkem pěti variantách.

Autobusy jezdí na ekologický stlačený zemní plyn (CNG) a jsou upraveny pro přepravu osob se sníženou schopností pohybu a orientace. Do pořízení 14 nových autobusů české výroby s typovým označením SOR NBG 12 ČSAD Vsetín investovala 98,93 milionu korun s DPH (81 milionů bez DPH), z velké části přispěla Evropská unie z dotačního programu IROP. 

V plné míře nahradí stávající dieselové. Do provozu jsou nasazeny od 1. 1. 2021 a výrazně přispějí ke snížení emisí ve městě, Autobusy na CNG produkují s dieselem o více než 90% méně emisí oxidu dusíku. Plynové motory mají také výrazně tišší chod. 

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: Zlin.cz 

Zdroj fota: MěÚ Vsetín

Více informací najdete v rubrikách:Reklama

Co se dělá pro životní prostředí:

Reklama: