Vlastníci půdy.
30.09.2024
Možná právě přemýšlíte nad tou starou meruňkou nebo ořechem, který už neplodí a jeho padající větve ohrožují okolí. Je lepší ho úplně pokácet nebo jen ořezat? Pokud máte rádi ptáky nebo brouky, udělejte to druhé. Torza stromů jsou totiž báječným životním prostředím pro řadu unikátních živočichů. více …
13.05.2024
Loni jsem brambory zkoušela pěstovat poprvé. Vědoma si toho, že přece rostou všude, jsem je nastrkala do řádků. Pak už jsem jenom praktikovala to, čemu říkám "péče líné zahradnice." více …
01.08.2023
Vědci z UTB testují v lesích Buchlovic a Strážnic nové hydrogely vyrobené ze syrovátky. Od hydrogelů se očekává vytvoření vhodnějších podmínek pro zakořenění a následný růst, a to díky své schopnosti poutat srážkovou vodu, která se následně uvolňuje do půdy. více …
05.12.2022
Rádi byste pomohli krajině ve vašem okolí. Jenže jako z udělání nejste významný vlastník půdy, nemáte rybník ani les. Dá se krajině nějak pomoci, i když ji nevlastníte? O radu jsme požádali Kláru Duškovou z Nadace Via, autorku publikace Naše krajina. více …
25.11.2022
„Naše sucho je důsledkem hlouposti, ignorantství či hrabivosti,“ řekl nedávno pro Český rozhlas krajinný ekolog Oldřich Syrovátka. Suchá krajina je podle něj výsledkem hloupého rozhodování a špatné práce neschopných manažerů a politiků, kteří svá špatná rozhodnutí skrývají za klimatickou změnu. Největší problém jsou podle něj systémy melioračních odvodňovacích trubek takřka po celé ČR. Ty byly uloženy pod zem v minulém století a zůstaly tam. více …
13.08.2022
Vědci ze Zahradnické fakulty MENDELU se rozhodli pomoci dřevinám ve městě. Využili tak injektážní zařízení, které dokáže půdu tlakem vzduchu provzdušnit a to zlepšuje prostředí kořenů. Do provzdušněných prostorů se následně mokrou cestou injektují hydroabsorbenty, hnojiva či mykorhizní přípravky. více …
22.07.2022
Petici za navrácení 10 % zemědělské půdy přírodě spustila ekologická organizace Čmelák. Usiluje o podporu široké veřejnosti pro urychlení návratu krajinných prvků do zemědělské krajiny. Větší prostor pro nové mokřady, tůně, remízky či aleje má umožnit, aby se naše krajina stala opět pestrou, harmonickou a odolnější vůči změnám klimatu. více …
30.06.2022
Osobně jsem velmi líný zahradník a na pletí plevele, na rozdíl od řady mých sousedů, obvykle nemám dost trpělivosti, času ani nervů. Svou lenost jsem si vždy omlouval oblíbeným citátem filosofa-zemědělce Masanobu Fukuoky (1913 – 2008), autora známé a podle některých průlomové knihy One Straw Revolution - „nezáleží na tom, co děláme, ale na tom, co neděláme.“ více …
06.10.2020
Jak se dopátrám, kde leží moje půda a jak se na ní hospodaří? Na to odpoví nový Rádce pro vlastníky půdy, kterého spustila Nadace Partnerství. Přehledně a srozumitelně v něm provádí drobné vlastníky krok za krokem různými situacemi, které musí řešit. Lidé se tak dozví, jak vyhledat pozemky v katastru nemovitostí, zjistit kvalitu půdy nebo na co si dát pozor při uzavírání smlouvy se zemědělcem, který bude na jejich půdě hospodařit. Úskalím péče o půdu provede web www.propudu.cz. Informuje o tom Nadace Partnerství. více …
28.05.2020
Budování tůní a mokřadů se často považuje za jedno z nejlepších opatření, jak v krajině zadržet vodu. Zároveň nabízí domov obojživelníkům a dalším druhům, které v dnešní zemědělské a urbanizované krajině přežívají jen obtížně. Nejeden majitel pozemku se při zprávách o suchu zamyslí, že by si taky mohl pořídit tůň. O tom, jak složité nebo jednoduché to je, jsme si povídali s Jaromírem Mašterou. více …