Zlínské
Zelenenoviny.cz

Pro děti ze ZŠ v Luhačovicích se otevřela Přírodní zahrada

10.12.2020 | Zlín

V listopadu se podařilo v Základní škole Luhačovice dokončit projekt Přírodní zahrada. Žákům ZŠ tak bude sloužit nově upravený prostor plný přírodních zajímavostí a vzdělávacích prvků, poskytující řadu skvělých možností pro výuku i relaxaci. 


 


Hlavním cílem je nabídnout žákům další možnosti pobytu v přírodě a upevňovat dalším zkvalitněním výuky jejich vztahu k přírodě. Kromě nově vysazených rostlin a úpravy posezení vhodného pro realizaci vyučovacích hodin proto nabízí nově upravená zahrada i mnoho dalších atraktivit. Nejen že tu byly vybudovány čtyři vyvýšené záhony, bylinková spirála, tříkomorový kompostér, ale i třeba jezírko s mokřadními rostlinami, ve kterém budou žáci sledovat samočistící proces. 
 

Nově upravená zahrada, umístěná ve třech ,,patrech" ve svahu vedle školního hřiště, nabízí i řadu dalších věcí, např. meteobudka, hmyzí domeček a krmítko pro ptáky. Nechybí ani nádrž na dešťovou vodu. Hospodaření s vodou a její využívání je dnes velmi žhavým tématem. V zahradě se lze projít po tzv. hmatovém chodníku, je zde i geologická sbírka s informačním panelem, pomocí kterého žáci mohou určit, o jaký druh nerostu nebo horniny se jedná. 

 

Využití nově upravené zahrady je všestranné a poslouží při mnoha předmětech. Žáci budou získávat nové zkušenosti při pozorování rostlinných a živočišných druhů, nerostů, hornin. A zároveň bude zahrada sloužit k relaxaci, různým aktivitám dětí nejen při hodinách, ale také třeba ve školní družině. Hlavní využití zahrady bude v teplejších měsících roku. 

 

Stejně jako celý koncept i osázení zahrady novými rostlinami bylo promyšlené. Jsou zde vysazeny i typické odrůdy ovocných keřů a stromů (např. hrušně, jabloně, muchovník, líska apod.), které pak žáci mohou nejen ochutnávat, ale i využívat k vaření a pečení v předmětu Domácnost. Zahrada byla využívána i před úpravou, ale v menší míře. Školní včelín je v rámci zahrady zachován i teď. Žáci se tak i nadále mohou seznamovat s včelami, péči o ně i o získávání včelích produktů. 

 

Na projekt Přírodní zahrada ZŠ Luhačovice se podařilo většinu prostředků získat díky dotaci ze státního rozpočtu. Vybudování a úpravy venkovních areálů a pozemků ZŠ a SŠ a organizací působících v oblasti EVVO se podařilo získat většinu z cca 400 000 Kč, na které úpravy vyšly. Zbytek prostředků šel z rozpočtu města Luhačovice. 

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: Zlin.cz

Zdroj fota: MěÚ Luhačovice 

 

Více informací najdete v rubrikách: DotaceReklama

Co se dělá pro životní prostředí:

Reklama: