Zlínské
Zelenenoviny.cz

Otrokovice mají solární lavičky na nabití mobilního zařízení

29.5.2023 | Otrokovice

Obyvatelé na náměstí 3.května v centru Otrokovic mají nově k dispozici dvojici solárních laviček. Lavičky slouží k dobití elektronických zařízení pomocí zdroje ze slunečního záření. Lidé k připojení potřebují pouze vlastní USB kabel. 


Z dvojice nových solárních laviček se mohou těšit lidé v blízkosti zastávek MHD na náměstí 3. května v centru Otrokovic. Pohodlně si z nich dobijí své mobilní telefony, tablety a jiná elektronická zařízení, kterým pro nabití stačí připojení přes USB kabel. Lavičky jsou dalším z projektů realizovaných v rámci kampaně POHNI městem, kdy radnice dává možnost občanům proinvestovat až 2 miliony korun z rozpočtu města, dle jejich návrhů.

Jediným zdrojem energie solárních laviček je sluneční záření. Pomocí fotovoltaických článků se v lavičce nabíjí akumulátor a z něj následně elektronická zařízení. Pokud chce člověk lavičku využít, potřebuje k tomu pouze svůj vlastní kabel. Vše ostatní obstará lavička. „K dispozici jsou 4 USB porty a také dvě místa pro bezdrátové nabíjení. Vše je kompatibilní se systémy Android a iOS. Z čelní strany lavičky je tlačítko, po jehož zmáčknutí začne běžet patnáctiminutový cyklus nabíjení. Ten je možné opakovat neomezeně až do dobití zařízení. Po zbytek doby lavička energii akumuluje,“ popsal Jakub Tesař z oboru rozvoje města. Radnici pořízení laviček vyšlo na 157 tisíc korun. 

Inovativní prvky v městském mobiliáři jsou vítanými návrhy pro projekty participativního rozpočtu. „Solární lavička bude novinkou a vlastně i takovým testem, jak se osvědčí. Není vyloučeno, že by na frekventovaných místech mohly přibýt i další. Každý návrh veřejnosti pro POHNI městem je vítaný. Mohou tak vzniknout zajímavé nápady, které město oživí,“ zdůraznila starostka města Otrokovice Hana Večerková.  

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: Otrokovice.cz

Zdroj fota: Otrokovice.cz

Více informací najdete v rubrikách:    Reklama

    Co se dělá pro životní prostředí:

    Reklama: