Zlínské
Zelenenoviny.cz

Nová přírodní zahrada u MŠ Valašské Klobouky

3.11.2021 | Valašské Klobouky

Rekonstrukce ekologické zahrady u MŠ Valašské Klobouky, která započala v roce 2016, byla během letošních prázdnin zdárně dokončena. Děti mají možnost výuky přímo pod širým nebem. Na zahradě vznikly smyslové chodníčky, bylinkové záhony, solární sušička a velké indiánské týpí.


Otevřená učebnice přírody. Právě tak bude po nedávno završené rekonstrukci působit zahrada v areálu Mateřské školy Valašské Klobouky. Během léta došlo k jejímu obohacení o nové naučné a herní prvky, originální vybavení a tvůrčí pomůcky. Vyrostly tu bylinkové záhony, smyslové chodníčky, solární sušička či mlhoviště, byly vysázeny stromy a rostliny, vznikly nové pobytové plochy a na první pohled poutá pozornost i velké indiánské týpí.

 

„S prvními úpravami okolí mateřské školy na přírodní zahradu jsme začali už v roce 2016. Na přelomu letošních prázdnin bylo zázemí pro ekologickou výchovu dětí dokončeno druhou etapou, která vyšla na bezmála 735 tisíc korun. Téměř 500 tisíc nám na tento projekt přispělo Ministerstvo životního prostředí skrze dotační program Státního fondu životního prostředí ČR,“ uvedla starostka města Eliška Olšáková. „Podnětné prostředí děti jistě osloví a umožní jim pozorovat přírodní proměny, bude rozvíjet jejich fantazii a naučí je chránit a respektovat svět okolo sebe. Všem dětem z mateřinky přeji, aby se jim v nové zahradě líbilo a rády tu trávily čas,“ dodala. 

 

Koncept zahrady vychází z myšlenky, že nejlepší prostředí pro všestranný rozvoj osobnosti dítěte a obzvláště pro environmentální výchovu se nachází pod širým nebem. Důležitý přitom byl už i samotný proces navrhování a tvorby, do kterého byly přizvány jak děti, tak jejich rodiče a učitelé. 

 

„Naše originální zahrada bude pro děti inspirujícím prostorem, který bude naplněn novými zážitky, badatelskými, smyslovými či pohybovými aktivitami. Tímto projektem jsme vytvořili podmínky pro prožitkové učení, rozvoj představivosti i pro emocionální vývoj dítěte. Nové přírodní prvky, jakými jsou přístřešky a zákoutí z přírodního materiálu, skalka, pergola s pódiem, botanická lavička nebo hmatové chodníčky, nám pomohou přiblížit se k živé i neživé přírodě, přijímat ji a být k ní ohleduplní,“ vyjádřila Ivana Sáblíková, ředitelka Mateřské školy Valašské Klobouky.

 

Tento projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí. www.mzp.cz www.sfzp.cz.

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: Valašské Klobouky

Zdroj fota: web Valašské Klobouky

Více informací najdete v rubrikách:



Reklama

Co se dělá pro životní prostředí:

Reklama: