Zlínské
Zelenenoviny.cz

Na vrchol Bílých Karpat se nyní můžete vydat v létě i v zimě

9.11.2020 | Lesy České republiky

Cestu na Velkou Javořinu opravily Lesy ČR. Po novém a bezpečném povrchu se tak nyní dostanou na nejvyšší kopec Bílých Karpat pěší i cyklisté, rodiny s dětmi nebo senioři, v zimě běžkaři.

 


 

Asi pětikilometrový moravský úsek cyklotrasy na Velkou Javořinu má nový asfaltový povrch, odvodnění i opěrné zdi. Vjezdu aut brání závory, Pro návštěvníky podnik u cesty vybudoval dva altány, stání na kola, lavičky a instaloval infotabule.

 

Tento úsek navazuje na další cyklotrasy Zlínského a Jihomoravského kraje. Prochází přes národní přírodní rezervaci Velká Javořina a cyklo i pěší turisty dovede až do výšky 970 metrů nad mořem. Tam se napojí na slovenskou síť tras.

 

Cesta je díky novému povrchu celoročně přístupná. Před rekonstrukcí měla kamenité a bahnité úseky poškozené erozí a vhodné tak pouze pro horská kola.

 

U sousedů na slovenské straně je nový 4 km úsek, na kterém se lesní cesta proměnila v cyklotrasu zvanou Krivobučková. Díky přeshraniční spolupráci lesníků zpřístupňují prodloužené cyklotrasy na obou stranách hranice vrchol Bílých Karpat a komplex chráněných lesních horských porostů.

Podnik investoval 34,3 miliony korun, z Evropského fondu regionálního rozvoje čerpal 16,3 miliony korun. Jde o přeshraniční projekt s Lesy Slovenské republiky z programu INTERREG V-A SK-CZ.

 

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: Lesy ČR

Zdroj fota: pixabay.com

Více informací najdete v rubrikách:    Reklama

    Co se dělá pro životní prostředí:

    Reklama: