Zlínské
Zelenenoviny.cz

Kroměříž nakoupila 2137 kompostérů na bioodpad

12.12.2017 | Jan Vondrášek

kompostérKroměřížská radnice pořídila 2137 kompostérů na bioodpad. Stály zhruba 6,3 milionu korun, přičemž 85 procent nákladů město získalo dotací z evropských fondů. Kompostéry dodala společnost ELKOPLAST CZ ze Zlína. Jsou určeny výhradně pro obyvatele rodinných domů v přesně určených lokalitách Kroměříže a v místních částech.

„Nákupem a distribucí kompostérů pokračujeme v separaci komunálního odpadu, kompostéry budou navazovat na dnes již známé hnědé popelnice na bioodpad. Lidé si je budou moci vyzvednout od 15. ledna do konce února příštího roku,“ uvedl místostarosta Marek Šindler.

Kompostéry půjdou do místních částí Bílany, Drahlov, Hradisko, Kotojedy, Postoupky, Těšnovice, Trávnické zahrádky, Trávník a Zlámanka. V samotné Kroměříži je dostanou lidé bydlící v ulicích Altýře, Axmanova, Bartošova, Bílanská, Brandlova, Braunerova, Čelakovského, Dolnozahradská, Gorkého, Hlávkova, Chelčického, Chropyňská, J. Silného, K. Rajnocha, Ke Splávku, Kožíkova, Krátká, Na Nohyláku, Na Sádkách, Nádražní, Nová, Ovocná, Partyzánská, Raisova, Seifertova, Skopalíkova, Slovákova, Stoličkova, Štítného, Švabinského, Tomečkova, Tomkova, Třasoňova, U Prachárny, U Trati, U Zámečku, Veleslavínova, Wolkerova a Zborovská.

„Kompostéry lidé dostanou jako výpůjčku, po pěti letech se stanou jejich majetkem,“ řekl Šindler. Radnice si podle něj od kompostérů slibuje kromě přínosu pro životní prostředí také snížení množství komunálního odpadu. „Je to další krok, který by měl posílit motivaci lidí k třídění odpadu,“ dodal Šindler.

Obyvatelé přijdou na oddělení místních poplatků (budova městské policie na Velkém náměstí 33, lidé tam platí poplatky za odpad) podepsat smlouvu o výpůjčce a smlouvu darovací. Úředník také zkontroluje, zda občan není dlužníkem města. S podepsanou smlouvou pak lidé zajedou do zahradnictví Biopasu v ulici Albertova, kde jim bude kompostér vydán.

Kompostér má objem 900 litrů, je vysoký jeden metr a váží téměř 20 kilogramů. Měl by být odolný proti UV záření a proti kyselým a zásaditým látkám. Zařízení má dva vybírací otvory po celé délce stěny kompostéru a větrací otvory na všech stranách. Plní se shora díky odklopnému víku, jež má pojistku proti samovolnému otevření. Plastový kompostér odolá teplotám minimálně od minus 30 až po plus 45 stupňů Celsia.

zdroj: www.mesto-kromeriz.cz

Více informací najdete v rubrikách:Reklama

Co se dělá pro životní prostředí:

Reklama: