Zlínské
Zelenenoviny.cz

Hydrogely ze syrovátky pomáhají při obnově buchlovských lesů

1.8.2023 | Zlín

Vědci z UTB testují v lesích Buchlovic a Strážnic nové hydrogely vyrobené ze syrovátky. Od hydrogelů se očekává vytvoření vhodnějších podmínek pro zakořenění a následný růst, a to díky své schopnosti poutat srážkovou vodu, která se následně uvolňuje do půdy. 


Vědci z Centra polymerních systémů UTB testují přímo v praxi nové hydrogely ze syrovátky. Díky své schopnosti udržet vodu by měly pomáhat při obnově buchlovských lesů.

„Výsledky laboratorního testování nám vycházely velmi dobře. Proto jsme se rozhodli oslovit Lesy České republiky, konkrétně Lesní správu Buchlovice a Strážnice, abychom mohli vyrobené hydrogely vyzkoušet přímo v praxi,“ popisuje Vladimír Sedlařík, ředitel Centra polymerních systémů a hlavní řešitel projektu.

Hydrogely vyvíjené na Baťově univerzitě použili vědci už při výsadbě sazenic dubů kolem bzeneckých Pískoven. Právě tam sucho a písčitá půda komplikují úspěšné zalesnění.

„Očekáváme, že syrovátkové hydrogely by mohly vytvořit vhodnější podmínky pro zakořenění a následný růst, a to díky své schopnosti poutat srážkovou vodu, kterou poté postupně uvolňují do půdy,“ vysvětluje jejich funkci Silvie Duřpeková, vědkyně z Centra polymerních systémů.

Díky spolupráci s Lesy České republiky pomohly zlínské hydrogely i při výsadbě lipové aleje poblíž hradu Buchlov. Vědci tam společně s lesníky vysadily 30 odrostků, které lemují Cyrilometodějskou stezku vedoucí od Kaple sv. Barbory až k hradu.

„V současné době se jedná již o druhé vylepšení původní výsadby. Tentokrát byl ale poprvé za pomoci kolegů z UTB ve Zlíně použit hydroabsorbent zlepšující ujímavost sázených dřevin a my doufáme, že právě syrovátkový hydrogel zvýší šanci na ujmutí těchto dřevin,“ vysvětluje Lukáš Jankových, technik Lesní správy Buchlovice.

Hydrogely se připravují v podobě prášku, krystalků nebo granulí, které se aplikují do půdy. Využití najdou například v zahradnictví, na zahrádkách nebo při sázení květin a stromů. Dosavadní výsledky ukazují, že s použitím hydrogelů se voda v půdě udrží až o 50 procent déle.

„Receptura hydrogelů je chráněna užitným vzorem a v současné době jednáme s průmyslovým partnerem, který má zájem náš produkt uvést na trh,“ uzavírá Sedlařík.

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: Zlin.cz

Zdroj fota: UTB

Více informací najdete v rubrikách:Reklama

Co se dělá pro životní prostředí:

Reklama: