Zlínské
Zelenenoviny.cz

České dráhy otevřely půjčovny kol ve Zlínském kraji.

13.4.2018 | České dráhy

koloPo zimní přestávce České dráhy znovu otevírají síť oblíbených cyklopůjčoven v celkem 91 železničních stanicích po celé ČR.


Na střední a severní Moravě se k Olomouci a Otrokovicím, které fungují celoročně, přidá ještě dalších osm stanic, ve kterých bude možné zapůjčit bicykl. K dispozici v nich budou kvalitní krosová a horská kola, v některých stanicích navíc také elektrokola a koloběžky. Půjčovny ČD Bike budou v provozu od konce března až do konce října.

Po celé republice si bude letos možné vypůjčit kola v celkem 67 půjčovnách, v dalších 24 stanicích pak po předchozí objednávce. Kola tak budou dostupná v celkem 90 stanicích. Vloni České dráhy vypůjčily po celé republice celkem 9 222 kol, což je o 14 % více než v roce 2016. Tehdy ČD zaznamenaly celkem 8 068 výpůjček. Nejvíce kol si zákazníci půjčili v Jihočeském kraji (2 425 výpůjček), v Praze a okolí (1 638 výpůjček), Jihomoravském kraji (1 083 výpůjček) a Olomouckém kraji (965 výpůjček). Půjčovny budou i letos dostupné ve všech krajích ČR.

Je potřeba mít u sebe dva platné osobní průkazy, složit zálohu, uzavřít smlouvu a po zaplacení půjčovného vyrazit. Zálohu cestující dostanou zpět po vrácení kola. Rezervaci kol lze zajistit také prostřednictvím e-mailu či telefonu. Cestující tak nemá žádné starosti s přepravou kola na místo výletu, ceny půjčovného jsou dostupné široké veřejnosti, navíc přeprava vypůjčených kol je na vybraných trasách zcela zdarma, stačí uhradit jízdné a předložit při revizi jízdenek nájemní smlouvu. Zdarma je také uložení ve vybraných úschovnách ČD. Zákazníci Českých drah, kteří jsou zaregistrovaní do věrnostního programu ČD Body, si můžou vyzvednout za 50 bodů voucher k bezplatnému jednodennímu zapůjčení jízdního kola.

ČD Bike ve Zlínském kraji – v Kroměříži nově elektrokola, v Otrokovicích koloběžky

I půjčovny ve Zlínském kraji se letos otevřely zákazníkům mimořádně dříve než ostatní – už 26. března. Zájemcům o cyklovýlety jsou k dispozici v Kroměříži, Starém Městě u Uherského Hradiště, Valašském Meziříčí a v Otrokovicích. Právě v Otrokovicích je od loňské sezóny možnost vypůjčení kola celoroční, a tak byla v uplynulém roce nejvytíženější – celkem tu pracovníci ČD vydali 219 standardních kol, 21 elektrokol a 27 dětských bicyklů. Celkem si pak ve Zlínském kraji lidé loni vypůjčili 666 kol, což je téměř o polovinu více než v roce předchozím (365 kol za rok 2016). České dráhy tak službu ještě rozšiřují. Nově jsou v kroměřížské půjčovně k dispozici elektrokola a v Otrokovicích koloběžky. Cyklisté mají jako bonus možnost si vypůjčená kola zdarma uschovat v 6 dalších stanicích v regionu – například v Bystřici pod Hostýnem, Hulíně nebo Chropyni.

Tratě a úseky tratí s bezplatnou přepravou vypůjčených kol v osobních a spěšných vlacích:

  • trať 280 Hranice na Moravě – Vsetín
  • trať 281 Valašské Meziříčí – Rožnov pod R.
  • trať 282 Vsetín – Velké Karlovice
  • trať 300 Přerov – Kojetín
  • trať 303 Kojetín – Valašské Meziříčí
  • trať 305 Kroměříž – Zborovice
  • trať 330 Přerov – Staré Město u U. Hradiště
  • trať 331 Otrokovice – Vizovice
  • trať 340 Uherské Hradiště – Veselí nad Moravou
  • trať 341 Staré Město u Uherského Hradiště – Bylnice (Luhačovice)

 

Ceník půjčovného v půjčovnách kol Českých drah v roce 2018

Zlínský kraj

výpůjčka

s In Kartou nebo jízdenkami Interrail a Eurail

bez In Karty

celodenní nájemné za kolo pro dospělé

120 Kč

160 Kč

celodenní nájemné za dětské kolo

60 Kč

80 Kč

celodenní nájemné za elektrokolo

250 Kč *)

300 Kč *)

celodenní nájemné za dětskou cyklosedačku

35 Kč **)

půjčení přilby

30 Kč *)

vratná kauce za pánské, dámské nebo dětské kolo či koloběžku

1 000 Kč / 1 kus

vratná kauce za elektrokolo

3 000 Kč / 1 kus

 Poznámky: *) Půjčení nabíječky a dětské přilby zdarma. **) Zapůjčení dětské cyklosedačky

 bez vratné kauce. Vícedenní nájemné se počítá jako násobek z jednodenního nájemného.

zdroj: www.ceskedrahy.cz

Více informací najdete v rubrikách:Reklama

Co se dělá pro životní prostředí:

Reklama: