Zlínské
Zelenenoviny.cz

Čáp se může vrátit do svého obydlí ve Zlíně! Hnízdo již bylo opraveno

11.3.2021 | Zlín

Čápa bílého poznáte podle toho, že je velký, s dlouhým krkem a dlouhýma nohama. Jak to již u zvířat bývá, tak i zde je samec větší. Jedná se o téměř ohrožený druh. Jejich hnízda najdeme nejčastěji na střeše budov, nefunkčních komínech a sloupech elektrického vedení. 


Kdyby věděli, co že se jim stalo s jejich obydlím, kdoví zda by čápi znovu zamířili do svého tradičního "letního bytu" v Biskupicích na Zlínsku. 

 

Vloni jako tradičně vyvedl čapí páreček v Biskupicích své mladé, bohužel jako obvykle po piplavé výchově o dva přišel stejně jako rok předtím na nebezpečném špatně chráněném sloupu elektrického vedení. Přitom energetici slibovali nápravu. Pak zbytek rodiny opeřenců nabral směr jižní kraje někam na jih Evropy či až do Afriky.

 

Když přišly velké deště, léta letoucí pevné hnízdo i se svou konstrukcí spadlo a místní stejně jako projíždějící na frekventované křižovatce se obávali, co že bude dál.

 

„Mám dobrou zprávu, hlásil  „čapí táta“, ornitolog Jiří Sviečka.

 

„Právě dnes jsme díky cenné pomoci zdejšího Obecního úřadu na sloup z vysokozdvižné plošiny znovu nainstalovali nově svařenou konstrukci hnízda, přidali jsme síť a další nezbytnosti a teď už budeme napjatě čekat, až se objeví tradiční obyvatelé našeho sloupu,“ vyprávěl Sviečka, jehož podíl na opravě byl stěžejní.

„Můžeme se těšit, že přiletí do čtrnácti dnů. Byl by to hodně časný termín, ale počítám s tím, že to bude opravdu dříve než jindy. Pravidelným časem příletu bývá konec března, současné teplé počasí ale napovídá, že to bude skutečně dříve. Ostatně například o pár desítek kilometrů jižněji u Strážnice a Petrova už první krasavci přiletěli,“ dodává Sviečka s tím, že ptáky čekají nutné dodělávky. 

„Jasně, hnízdo si musejí složit z větví a dalších součástí, ale základ jsme jim připravili, tak se těšíme na brzké shledání, " dodal ornitolog Jiří Sviečka. 

 

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: Zlin.cz

Zdroj fota: pixabay.com

Více informací najdete v rubrikách:    Reklama

    Co se dělá pro životní prostředí:

    Reklama: